Водні джерела

2023 рік

«Як питимеш – так і житимеш», – споконвіку казали мудрі пращури, добре знаючи, що саме якість питної води значною мірою і визначає якість нашого життя.

Вода – основна речовина Землі, яка відрізняє її від інших планет. Вода постійно підтримує життя і розвиток природи, вона прозора, не має смаку і запаху й абсолютно нетоксична. Вода має «пам’ять» – вона не тільки живить організми, а ще й розносить інформацію. Надзвичайно проста та життєво необхідна рідина забезпечує існування життя на нашій планеті. Аби зберегти здоров’я, підвищити загальний тонус організму, надати життєвої енергії людині, вода, яку ми вживаємо, має бути чистою, адже вона є запорукою нашого довголіття.

Відтворення і впорядкування замулених природних джерел, їх відновлення – це розширення практичної природоохоронної діяльності, спрямованої на охорону і поліпшення стану водних ресурсів, підвищення екологічної культури.

Ось чому Басейнове управління водних ресурсів річки Прип’ять приділяє особливу увагу відновленню, збереженню, недопущенню забруднення і раціональному використанню водних ресурсів. За 9 місяців 2023 року Басейновим управлінням водних ресурсів річки Прип’ять відновлено та впорядковано 20 водних джерел.


«Ми пізнаємо цінність води лише коли колодязь пересихає».
Бенджамін Франклін

Джерельна вода – чиста, свіжа, завжди прохолодна. Джерельна вода розташовується глибоко під землею. Як мінімум глибина залягання водоносних шарів становить 10-20 м, саме цим і обумовлюється чистота джерельної води. По-перше, всі забруднення знаходяться на поверхні землі. На велику глибину, де залягають водоносні шари, вони якщо і потрапляють, то в невеликій кількості. По-друге, джерельна вода проходить природний процес фільтрації. В даному випадку своєрідним "фільтром" служать множинні гравійні і піщані шари.

Плюсів у джерельної води багато: збалансований хіміко-фізичний склад; великий вміст кисню; відсутність хвороботворних бактерій (вони не розмножуються в ній, так як її температура дуже низька – не більше 6°C); відсутність шкідливих домішок (її не обробляють хлором і озоном). У зв'язку з цим джерельну воду часто називають «живою».

Басейновим управлінням водних ресурсів річки Прип’ять за перше півріччя 2023 року було відновлено 9 водних джерел.


Вода – це життя! Чиста вода - здорове життя!

Водні ресурси – це невичерпний природний ресурс життя, який треба берегти і відновлювати. Ось чому Басейновим управлінням водних ресурсів річки Прип’ять приділяється особлива увага відновленню, збереженню, недопущенню забруднення і раціональному використанню водних ресурсів.

Одним із заходів є проведення робіт з відновлення природних водних джерел. Відтворення і впорядкування замулених природних джерел, їх відновлення – це розширення практичної природоохоронної діяльності, спрямованої на охорону і поліпшення стану водних ресурсів, підвищення екологічної культури.

Працівники БУВР Прип’яті активно ведуть роботу по облаштуванню природних водних джерел, намагаючись запобігти їх зникненню і сподіваючись привернути увагу суспільства до проблеми водних ресурсів.

В 2023 році продовжується робота по відновленню водних джерел в басейні річки Прип’ять на території Житомирської області. У травні місяці 2023 року працівники Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять упорядкували джерело в поймі р.Грезля біля с.Рулевщина Овруцької територіальної громади Коростенського району.


Водні джерела

2022 рік

Вода – це життя. Життя без води неможливе. Людина віками старається зберегти водні джерела, але водночас своєю діяльністю, в тому числі виробничою, забруднює їх.

Якщо подивитися на Землю з космосу, то вона виявиться блакитного кольору. І це неспроста – більшу її частину займають океани, моря, річки і озера. Водні багатства нашої планети відіграють велику роль для всіх живих істот: вони служать джерелом прісної води, їжі, є домом для мільйонів рослин і тварин.

Щоб не допустити екологічної катастрофи, людство повинно змінити своє ставлення до природних ресурсів. Щоб зменшити шкоду для водних джерел, потрібно впроваджувати виробництво сучасних очисних технологій, регулярно очищати водойми та намагатись відновлювати водні джерела.

На жаль забруднення води у світі зараз вважається глобальною проблемою. Одне збережене джерельце уже є певним надбанням. Працівниками Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять за 2022 рік впорядковано 20 водних джерел.


2021 рік

15 червня 2021 року

В басейні річки Прип’ять біля Словечансько – Овруцького кряжу, що на Житомирщині є чарівне та загадкове місце - це свята криничка, яка знаходиться поблизу села Сорокопень. Святою цю криничку називають тому, що ще з давніх часів в день «Переплавної середи» (три з половиною тижні після Пасхи) її освячують. В цей день до неї приїжджають люди майже з усієї України, щоб набрати освяченої цілющої води.

Вода дуже приємна на смак, добре втамовує спрагу та має лікувальні властивості. Достатньо зробити один ковток, і відразу відчуваєш приплив енергії. Вода з джерела не псується протягом року.

Існуює кілька легенд як утворилось це джерело. За одним повір’ям колись на місці криниці ріс кущ шипшини. Якось мешканцю Сорокопня наснився сон про те, що потрібно його викопати. Наступного дня він пішов і викопав ту шипшину, а на її місці забило джерело. Ще за однією легендою панський слуга пас овець на цьому місці. І перед ним з'явилася жінка в білому вбранні. Вона мовила чоловіку: «Скажи пану нехай він викопає тут криницю». Після цих слів жінка щезла. Чоловік, повернувшись додому, розповів про цю пригоду пану, але той не прислухався до його слів. Наступного дня видіння повторилося. Чоловік сказав жінці в білому, що пан байдужий до її прохання. Тоді жінка сказала, щоб цей чоловік зібрав людей і разом викопали криницю. Наступного дня він так і зробив: і дійсно, на цьому місці забило джерело, а жінка в білому, кажуть у селі, то була Божа Мати…

Біля кринички побудована невеличка капличка. Старожили розповідають, що колись на її місці стояла церква, куди селяни приходили помолитися Всевишньому. Та з часом вона зруйнувалася, залишивши лише фундамент. На ньому й побудували капличку. Біля джерела дуже гарно облаштована територія. Висаджені зелені насадження, які дуже вдало поєдналися з природнім ландшафтом навколо. Доріжки викладені бруківкою, а вхід до комплексу обрамлений металевою кованою аркою.


03 червня 2021 року

Продовжується робота по відновленню водних джерел в басейні річки Прип’ять на території Житомирської області, так у травні місяці 2021 року працівники Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять взяли участь у відновленні 2 природних водних джерел, а саме:

- криничка урочище «Голубе Озеро» Гладковицька селищна рада в поймі р.Грезля, Коростенський район; - криничка урочище «Хата» смт.Ємільчине, Коростенський район.

Закликаємо усіх небайдужих – берегти водні скарби, які не лише порятують у спеку, а й збережуть річку, а отже й життя навколо неї. Адже саме від чистоти і повноти річок залежить якість життя і здоров’я людей.


Вихід підземних вод на поверхню – це природне водне джерело. Джерельна вода доходить до нас у своїй первозданній природній формі, володіє цілющими властивостями. І що б зберегти чистоту та користь джерельної води нам всім потрібно дбати про збереження і відновлювання природних водних джерел.

Підземні води — це частина водних ресурсів Землі, вони мають велике значення в природі та господарській діяльності людини. Це найважливіше джерело живлення рік та озер; забезпечують рослини вологою і розчиненими в ній речовинами. Широко використовуються людиною для господарсько-побутових, промислових і сільськогосподарських цілей. Із термальних вод одержують багато різних хімічних речовин (йод, глауберову сіль, борну кислоту, різні метали).

Басейновим управлінням водних ресурсів річки Прип’ять у 2021 році заплановано відновити 20 природних водних джерел.